Paroda „KeisTAI“

Zarasų viešosios bibliotekos I aukšto galerijoje atidaryta fotografijos ir dizaino darbų paroda „KeisTAI“. Nė vieną zarasiškį suintrigavo šis renginio pavadinimas, o ką jis reiškia, papasakojo parodos autorius Virginijus Benašas. „Šis pavadinimas sako, kad mes norime pakeisti požiūrį į gamtą, parodyti kokia ji svarbi, o performansas, kuris vyko parodos atidarymo metu, yra reikalingas žmogaus mąstymui pakeisti”, – sakė V. Benašas.

Fotografas, menininkas, neįprastų idėjų įgyvendintojas Virginijus Benašas – įvairių projektų autorius ir dalyvis, savo daugiabučio namo rūsyje  Panevėžyje įrengęs vaikų galeriją „Pamatai“, vasarą rengia jaunųjų dailininkų plenerus ir už šią veiklą  2008 m. buvo išrinktas Metų panevėžiečiu Švietimo ir mokslo srityje. Daugeliui miesto gyventojų  jis gerai žinomas kaip dviračių sporto aistruolis.

Savo paroda jis tarsi iš naujo atvėrė mums akis – ką gi mes žinome apie dviračius? Atidarydamas parodą V. Benašas  pasidžiaugė, kad į šį paslaptingą renginį su dviračio užkalbėjimais susirinko nemažas būrys vaikų, jaunimo. Renginio veiksmas vyko net keliose bibliotekos erdvėse. Mediatekoje buvo rodomas Virginijaus fotografijų  fotofilmukas „Geltonas povandeninis laivas“ apie  nepaprasto grožio Lietuvą, kuriame viena fotografija iš Zarasų – jį zarasiečiai palydėjo garsiais plojimais.

I aukšto galerijoje įspūdingai atidaryta paroda, užfiksuota,  tapus visiems švaraus ir gryno oro broliais ir seserimis. Fotografijos, papuošalai, dizaino darbai iš dviračio dalių sužavėjo susirinkusius. Pats tyriausias oras pasklido po parodos salę, susprogdinus balionus, į kuriuos oro, prisotinto minkštųjų dalelių, dviračių sporto aistruolis V. Benašas pririnko anksti ryte, važinėdamas dviračiu po Panevėžio apylinkes. Autorius papasakojo daug paslaptingų, neįtikėtinų dalykų apie dviračius. „Norit tikėkit, norit netikėkit, kad dviračių parduotuvėje galima nusipirkti dviračių sėklų, o pasisodinus jas į vazonus ir apgaubus rūpesčiu, nuolat laistant, galima pamatyti prasikalusius daigus. Vasarą augalai sužydės nepaprastais žiedais, rudenį jau turėsime užaugintą gražų blizgantį dviratį… Nežinojot, kad pražydę dviračio gėlės kvepia jazminais –pauostykit patys“, – šmaikštavo  lengvai bendraujantis autorius. Ir tikrai nustebome, užuodę gaivų  jazminų kvapą,  sklindantį nuo „dviratinių“ gėlių. O kad būtų tikriau ir akivaizdžiau, autorius rovė iš vazonėlių jau pražydusias „dviratines“ gėles ir rodė gėlių šaknis. Sužavėtiems vaikams buvo pasiūlyta patiems užsiauginti dviračius – autorius tuoj pat padalino dviračio „sėklų“.

Į veiksmą palaipsniui buvo įtraukti Virginijaus sukurto teatro „keisTai“ personažai. Atsiradęs paslaptingas riteris naikino kietąsias oro daleles, taip išvalydamas orą. Ratuotųjų Oro Pajėgų generolas skaitė linksmą eilėraštį apie dviratį. Nuostabi dama, pasipuošusi suknele, skrybėle ir papuošalais iš dviračio detalių, veidą padabinusi nenusiplaunančia šypsena, nuostabiai griežė smuiku.

Mažajai dviratininkei Norai buvo patikėta perskaityti rašinėlį apie jausmą, patiriamą važiuojant dviračiu: „ …užsėdęs ant dviračio, pasileidęs nuo kalnelio, pagavęs vėją gali išskleisti sparnus ir paukščiu nuskristi…“  Ar nepažįstamas mums, dviračių mylėtojams, šis jausmas?

Kulminacijai zarasiečiai buvo pakviesti ant bibliotekos stogo, kur vyko pati rimčiausiai apeiga – dviračių užkalbėjimas. Užkalbėjimui paruošti trys dviračiai.  Po magiškų užkalbėtojo Šamano veiksmų, vieno iš dviračių savininkas Rapolas išbandė nuo visų piktųjų dvasių apvalytą dviratį čia pat, ant stogo, sukeldamas baltą pavydą visiems, kurie dviračio čia ir dabar neturi. Jis patikino, kad dviratis rieda kur kas geriau.

Čia visus sveikino ir pagarbą atidavė Ratuotųjų oro pajėgų generolas, agituojantis kuo daugiau važinėti šia ekologiška, oro neteršiančia priemone. Čia buvo patiestas apdovanojimui skirtas raudonas kilimas, išrinkti du  „laimingieji“. Jais tapo zarasietė Eglė Zovytė ir Darius Kilbauskas, kuriems iškilmingai, prieš tai numazgojus kojas, įteikti garbingi riterio ordinai. Ratuotųjų oro pajėgų generolas, prieš teikdamas ordinus, pabrėžė, kad tai rankų darbo ordinai, skiriami už kojų darbą. O juos gavę du zarasiškiai dabar yra žvaigždės.

Pasibaigus ordinų įteikimo ceremonijai visi buvo pakviesti į kavos klubą, kur laukė nepaprastos vaišės, o besivaišinant vyko ir diskusijos.

Susidomėjusieji, kurie nesuspėjo į parodos atidarymą, bet nori pamatyti  – galimybę dar turi.

Visą balandžio mėnesį iki gegužės 16 dienos fotografijų ir dizaino darbų paroda „keisTAI“ veiks Zarasų viešosios bibliotekos I aukšto galerijoje.

Zarasų viešosios bibliotekos Skaitytojų aptarnavimo skyriaus vedėja Saulutė Pelekienė

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.