„12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“

Zarasų viešojoje bibliotekoje  atidaryta Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centro „Czech Centres“ paroda „12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“. Parodos atidaryme dalyvavo Čekijos Respublikos ambasadorius Vitas Korseltas (Vít Korselt).

Paroda š.m. rugpjūčio mėn. buvo atidaryta Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Palangos vasaros skaitykloje.

Ekspozicijoje pristatoma 12 šiuolaikinių čekų knygų vaikams ir paaugliams kūrėjų, iliustruotojų bei komiksų autorių: Davidas Böhmas, Pavelas Čechas, Danas Černý, Lucie Dvořáková, Renáta Fučíková, Vendula Chalánková, Lenka Jasanská, Lucie Lomová, Galina Miklínová, Petras Nikl, Jaromíras Plachý, Vhrsti.

Garsūs  ir daugeliui žinomi Čekijos vaikų knygų iliustruotojai – Zdeněkas Mileris, Květa Pacovská, Miroslavas Šašekas, Jiří Trnka, Štěpánas Zavřelis, Helena Zmatlíková. Tačiau kas šiandien seka jų pėdomis? Kas pelno pripažinimą Čekijoje ir svetur? Dvylika naujų vardų ir dvylika savitų pasaulių. Originalus  kiekvieno jų braižas atsiskleidžia knygose, kurias giria ir kritikai, ir skaitytojai, daugelį jų atpažįsta bei susitikimo su jais laukia užsienyje. Šiuolaikinė čekų iliustracija klesti, dažnai ji persmelktos paslaptingumo ir fantastiškumo. Iliustracijos transformuojasi į kitas  meno rūšis: filmus, performansus, muziką, teatrą, fotografiją. „Šiandienos jaunieji kūrėjai kuria savo naują pasaulį. Kuo daugiau pasaulių pažįsti, tuo įdomesnis ir paties gyvenimas“, teigia parodos kuratorius Radimas Kopáč.

Čekijos Respublikos kultūros sklaidos centro „Czech Centres“ kurta paroda „12 Pasaulių: šiuolaikiniai čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojai“ yra Čekoslovakijos Respublikos įkūrimo 100-mečio paminėjimo programos dalis. Galimybę ją išvysti turėjo ir tarptautinė publika. Parodos tekstai buvo išversti į daugiau nei dešimt kalbų ir daugiau nei dvidešimtyje šalių – Vokietijoje, Prancūzijoje, Austrijoje, Lenkijoje, Bulgarijoje, Rumunijoje, Slovakijoje, Slovėnijoje, Vengrijoje, Italijoje, Didžiojoje Britanijoje, Olandijoje, Belgijoje, Danijoje, Suomijoje, Ispanijoje, JAV, Brazilijoje, Japonijoje, Kinijoje, Pietų Korėjoje, Pakistane – surengta per šešiasdešimt atidarymų šimtams tūkstančių visų amžiaus grupių lankytojų. Parodos atidarymai vyko skirtingomis progomis: ne tik reikšminguose literatūros ir iliustracijų festivaliuose ar mugėse, bet ir kituose renginiuose, tokiuose kaip dirbtuvės, skaitymai, filmų peržiūros ar diskusijos.

Čekijos Respublikos ambasada Vilniuje nuoširdžiai džiaugiasi, kad, bendradarbiaudama su Zarasų viešąja biblioteka, kūrybine studija „Knygų šalis“ turi išskirtinę galimybę pristatyti šiuolaikinius čekų knygų vaikams ir paaugliams iliustruotojus Lietuvos skaitytojams.

Paroda Zarasų viešojoje bibliotekoje veiks nuo rugsėjo 21 d. iki spalio 28 d.

Parodos organizatoriai Lietuvoje: Čekijos Respublikos Ambasada Vilniuje, Zarasų viešoji biblioteka

Leave a Comment

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.